ВІД 1 СІЧНЯ УКРАЇНЦІВ ЗОБОВ'ЯЗАЛИ СОРТУВАТИ СМІТТЯ – ЯКИМ БУДЕ ШТРАФ

02.01.2018 23:14

У Мінекології передбачені законодавством штрафи вважають "непомітними" і кажуть, що певні порушення мають перекваліфікувати у кримінальну відповідальність

ЗА ТЕМОЮ

https://secureurl.fwdcdn.com/url/4p_K4j6KLo2Wm4i5vJn6SA/aHR0cHM6Ly93d3cuNS51YS9tZWRpYS9waWN0dXJlcy8xNTB4MTAwLzEyMzAzNi5qcGc?orig_uri=https://www.5.ua/media/pictures/150x100/123036.jpg" >>

Унікальний приклад: у Миргороді навчились заробляти на смітті

 Від 1 січня 2018 року в Україні встановлюється заборона на захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів. Водночас, українців зобов'язують сортувати сміття. Це передбачено Законом України "Про відходи", до якого були внесені відповідні зміни ще 2012 року, передає "112 Україна".

Так, згідно з документом, великогабаритні, ремонтні та небезпечні відходи у складі побутових мають збиратися окремо від інших видів. Штраф за порушення такої норми для населення становитиме від 340 до 1360 грн, для юридичних осіб – від 850 до 1700 грн, розповів  начальник управління благоустрою територій Максим Барінов.

Водночас міністр екології і природніх ресурсів Остап Семерак називає такі штрафи "непомітними".

"Будемо просити парламент істотно переглянути норми, передбачені в адміністративному кодексі. Можливо, стосовно деяких порушень потрібно перекваліфікувати і в кримінальну відповідальність", – зауважив він.

Крім того, згідно з документом, небезпечні відходи мають відокремлювати на етапі збирання чи сортування та передавати спеціалізованим підприємствам,  які отримали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.

Закон також передбачає, що перевозити сміття мають у спеціально обладнаних автівках. Виконавця таких послуг визначатимуть місцеві органи на конкурсних засадах.

"Захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах. Під час обрання органами місцевого самоврядування або місцевими державними адміністраціями схеми санітарного очищення перевага надається  пропозиціям,  що передбачають більший ступінь перероблення чи утилізації побутових відходів", – зазначається у повідомленні.

Водночас, повідомляється, що спалювання сміття дозволене лише на спеціально призначених для цього підприємствах чи об'єктах і тільки з метою одержання теплової та/або електричної енергії.

Також закон забороняє проектування, будівництво та експлуатацію полігонів побутових відходів без оснащення системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.

Правила поводження з побутовими відходами зміняться з 1 травня

Кабмін оновив правила надання послуг зповодження з побутовими відходамиу містах, селищах і селах.

Відповідна постанова від 27 березня № 318 набуде чинності 1 травня.

Вивозити побутові відходи буде суб'єкт господарювання,обраний органом місцевого самоврядування на конкурсі.Між цим виконавцем послуги та споживачем укладаєтьсядоговір про надання послуг з поводження з побутовими відходами. Форму типового договору можна знайти у модулі "Типові договори та шаблони" ІПС "ЛІГА:ЗАКОН".

Виокремлені таківиди відходів:

-великогабаритні- тверді відходи, розміри яких перевищують 50 х 50 х 50 сантиметрів, що не дає змоги розмістити їх у контейнерах об'ємом до 1,1 куб. метра;

-небезпечні відходиу складі побутових відходів - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках і мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища або здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними;

-ремонтні відходи- залишки речовин, матеріалів, предметів, виробів, що утворилися під час проведення у житловому будинку,окремій квартирі, будинку громадського призначення капітального та поточного ремонту, перепланування, переобладнання, прибудови тощо.

Збирання та перевезення побутових відходів здійснюються спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Відповідно до статей 35 і 35-1 Закону України "Про відходи" передбачаєтьсявивезення відходів як вторинної сировини.

У платіжному документі зазначаються:

- об'єм побутових відходів (окремо для твердих, великогабаритних, ремонтних, рідких; у разі запровадження роздільного збирання відходів - об'єм роздільно зібраних корисних компонентів побутових відходів не враховується);

- тарифи на надання послуг;

- сума, що підлягає сплаті. Оплатити послугу необхідно не пізніше ніж протягом останнього дня місяця, що настає за розрахунковим.

У разі зміни вартості послуги її виконавець повідомляє не пізніше ніж за 30 днів про це споживачеві із зазначенням причин і відповідних обґрунтувань.

Згідно з постановою Кабміну № 1145 споживач має право поскаржитисяуправителю на неякісні послуги.

Крім того, внесено зміни до Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів: у разізапровадження роздільного збирання побутових відходівпід час встановлення цін/тарифів на послугу з поводження з побутовими відходами не враховується вартість операцій з поводження з відсортованими корисними компонентами таких відходів.

Тарифи визначаються окремо за кожною послугою поводження з побутовими відходами таза видами побутових відходів(тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, небезпечні).

Формування тарифів на вивезення, перероблення, захоронення побутових відходів здійснюється з урахуванням витрат за кожною послугою та в розрізі операцій, облік яких ведеться суб'єктом господарювання окремо.

--